MARMARA BÖLGESİNDE MÜSİLAJ İLE MÜCADELE

Müsilaj, hemen hemen tüm bitkiler ve bazı mikroorganizmalar tarafından üretilen kalın, yapışkan bir maddedir. Yapışkan, sümüksü yapıya sahip olan müsilaj deniz sıcaklığının yükselmesi ve denizlerin durgunlaşması (dalga olmaması) nedeniyle ortaya çıkıyor. Ayrıca çevre kirliliğinin denizlere yansıması, denizlerdeki kirliliğin ve atıkların çoğalması deniz salyasının oluşmasına neden olan Fitoplanktonların da hızla çoğalmasına neden oluyor. 

Ayrıca müsilaj deniz canlılarının yaşamlarını olumsuz etkiliyor.  Balıklar gibi hareket halindeki deniz canlıları müsilaj tabakasından sıyrılmayı başarsa da, deniz altında hareketsiz olan sünger, deniz patlıcanı, midye gibi canlılar müsilaj yapısından olumsuz etkileniyor. Bu tabaka tarafından çevrelenen bu canlılar ölüyor.  Üstelik müsilaj tabakası sadece deniz canlılarını olumsuz etkilemiyor; balıkçılık, denizcilik ve turizm sektörleri üzerinde de olumsuz etkilere sahip.

Biz de Bahçeşehir Üniversitesi İnsansız Su Altı Aracı Takımı (BAUROV) olarak  ekibimizle geliştirdiğimiz “Kaplumbot v2” adlı su altı araçlarımızla Marmara Denizi’nde 2021 yılının başından bu yana yoğun olarak artan, su yüzeyini ve derinlerini sararak canlıların toplu ölümlerine neden olan “müsilaj”  probleminin aşılmasına katkı sağlıyoruz.

Bu çerçevede BAUROV olarak Haber Global Ekibi ile iş birliği içinde “müsilaj” dalışlarımızı gerçekleştirdik. BAUROV olarak tasarladığımız insansız su altı araçlarımızla gerçekleştirdiğimiz dalışlarda müsilaj sorununu yakından inceleme fırsatı bulduk. Müsilaj nedeniyle kısıtlanan görüş alanına rağmen su altı araçlarımızla dalgıçlara göre daha kolay ve steril bir şekilde dalış gerçekleştirdik. Araştırmalar yaparak görüntü ve numune toplayarak bu süreci tamamladık. Bundan sonraki süreçte de tasarladığımız su altı araçlarımız ekiplerin ihtiyaçları doğrultusunda araştırma ve inceleme çalışmalarına hazır. 

Bülten Aboneliği

Bültenimize abone olmak için aşağıya e-posta adresinizi girin

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir