Kaplumbot V2

KAPLUMBOT V2

2020 yılında pandemi sürecinin getirdiği zorluklara rağmen çalışmalarımıza gerek sanal ortamda gerekse laboratuvar ortamında devam ettik. TEKNOFEST 2020 yarışmasına “KamplumBot V2” isimli robotumuzla  katılarak yenilikçi bir robot yapısına imza attık. Yarışma kapsamında 2 adet manuel, 2 adet otonom olmak üzere toplamda 4 adet görevi  başarı ile tamamlayarak bu yarışmadan 1.’lik elde ettik. Bunun yanında TEKNOFEST Yarışmaları kapsamında ilk defa verilen “En Özgün Yazılım” ödülünü de jürilerin özel değerlendirmesiyle almaya layık görüldük

2020 yılı için geliştirdiğimiz Kaplumbot V2 aracımızın belirgin özellikleri olarak motor yerleşimi ve yüksekliği ayarlanabilir akrilik kubbe öne çıkmaktadır.

Motor yerleşimlerinin önde 45 derecelik açılarla konumlandırılması ile robotun ileri yöndeki hareket hızından feragat ettik fakat bunu yaparken ekstra bir eksen olan yanal eksende de hareket kabiliyeti kazanmış olduk.

Su altı aracının gerçek ortam uygulamalarında yüksek derinliklerdeki dalışlarından elde ettiğimiz tecrübeler ışığında, robotun yüzerliğini yüzdürücü, sünger gibi esnek malzemelerle sağlandığında derinlikten kaynaklı basınç sebebiyle malzemenin esnemesinden dolayı derin irtifalarda nötr yüzerlikten çıkıp batma pozisyonuna geldiği gözlemledik. Robotumuzda kullandığımız akrilik kubbe sayesinde hacim değişmediğinden dolayı yüzerlik değişmemektedir.